Ismertető
Tudnivalók
- Díjazás: Természetbarát, hűtőmágnesként is használható érem, mely a célban átvehető. A különböző túráinkról gyűjtött érmek egy külön megvásárolható, fantáziatérképpel illusztrált éremtartó dicsőségfalba illeszthetők.
- Kedvezmények: a túra céljában lévő Nikoletta Cukrászdában 25% akció minden helyben készült termékre, korlátlan citromos víz fogyasztás. Nyitvatartási időben a befutóérem itt átvehető.
- Az ellenőrzőpontok érintése és a teljesítés igazolása a GeoGo nevű webalkalmazással lehetséges.
- A túrát a GeoGo profilodhoz a nevezéskor megvásárolt ellenőrzőkód birtokában tudod hozzáadni itt (13 km) vagy itt (25 km).
Szintidők:
- 13 km-es kör: túrázóknak 5 ó 30 p, terepfutóknak 2 ó 15 p
- 25 km-es kör: túrázóknak: 10 ó, terepfutóknak: 4 ó 15 p
Nevezési díj:
- éremmel 2700 HUF
- érem nélkül 1250 HUF
Viadukt, biatorbágyi kaptárkövek, Szily-kápolna, Nyakas-kő, Berta-patak*, Peca-tó*, Kálvária-hegy*, Biai-erdő, Kőorr (*= csak a 25 km-es távon).
- közkút a biatorbágyi focipálya mellett (körülbelül 1 km-nél),
- közért Sóskúton a patakon való átkelés után,
- cukrászda a célban
Youtube-ra feltöltött rövid bemutató videónk itt érhető el.
Indulás előtt kérünk, olvasd el a GeoGo ismertetőt és a túraszabályzatot, valamint a Gyakori kérésekre adott válaszainkat.
Érem és éremtartó
Térkép, GPX, itiner
Az útvonal turistajelzései a következők:
— (P-): a rajttól a Nyakas-kőig
— (P+): a Nyakas-kőtől a jelölés végéig. A jelölés vége a térképen és a valóságban máshol halad. Ha időre teljesíted a távot, kérünk, itt kiemelten figyeld a track-et!
— (S-): a viaduktig
— jelöletlen út: a célban lévő a cukrászdáig
A Nyakas körök a biatorbágyi vasúti viadukt alól indulnak a piros jelzésen. A viadukt hazánk egyetlen páros vasúti völgyhídja, és további különlegessége, hogy az 1940-es években egy igen ritka mérnöki megoldással – egy kiegészítő övvel – erősítették meg a szerkezeteket. Biatorbágy külterületén a focipálya mellett balra fordulva, a Közép-hegyet megkerülve, majd a szélesebb erdei útról a domboldalba balra felkanyarodva jutunk el a Szily-kápolnáig. A kápolnát elhagyva pár száz méter után jobbra tartva gyönyörű mező és kilátás tárul a szemünk elé Biatorbágyra és a Biai-tóra. Innen a Tétény-Sóskút fennsík sziklás peremén, lenyűgöző panoráma mellett haladva érünk el a kör érmeit díszítő Nyakas-kőhöz.
A Nyakas-kőnél elválik egymástól a két táv: a 13km-es kör a kő előtt balra kanyarodva halad a lakott terület határában, majd tér le az útról az erdőbe, ahol nem sokkal később összeér a 25km-es útvonallal.
A Nyakas-kőtől a 25km-es túrát követve az erdészháznál keresztezzük a Sóskúti utat, majd a Benta-patak mentén érünk el a Peca-tóhoz, amit jobbról kerülve, majd dél felé tartva hagyjuk el a beépített területet.
Kisebb erdős részeken, majd ligetes, végül mezőkkel szegélyezett szakaszon tart utunk a lovardák mellett a Kálvária-hegy felé. Bár maga a hegy alig 173m magas, mégis markánsan kiemelkedik környezetéből, és egyedülálló kilátást nyújt Sóskútra és az éppen magunk mögött hagyott rétekre egyaránt. Innen leereszkedve Sóskútra érkezünk, ahol keresztezzük a Benta-patakot, majd a főút túloldalán ismét felfelé vesszük az irányt.
A piros jelzés Biatorbágy felé ezen a szakaszon fenyvesekkel szegélyezett fennsíkon halad a Sóskúti Kőbánya mellett, majd betér a Biai-erdőbe (ezek a szakaszon hiányos a felfestés). Az erdőben a Dobogó-hegy előtt találkozik újra a 13km-es és a 25km-es táv útvonala, innen együtt haladnak tovább. A hegyet elhagyva egy hosszabb ereszkedés, és egy aszfaltozott út elhagyása után balra kanyarodunk. Rövid erdei szakasz, majd magasan benőtt rét következik, amiről egy rövid szerpentinen leereszkedve érkezünk el a Hármas-sziklához vezető meredek emelkedőhöz, ahonnan kiérünk a Kő-orra a Kő-hegyen, méltó panorámával koronázva meg az útvonalat. A Kő-hegy oldalából egy balra fordulást követően ereszkedünk le, majd érünk be Biatorbágyra. A Trianon emlékkereszt mellett és a viadukt alatt elhaladva, végül a Nikoletta cukrászdánál fejezve be túránkat az Alkotmány utcai parkkal szemközt.